Anasayfa / BİLGİSAYAR DÜNYASI / PRATİK PROGRAMLAR / CorelDRAW (PRATİK) / CorelDRAW ile Karekod Nasıl Oluşturulur? // How to generate a QR Code with CorelDRAW?

CorelDRAW ile Karekod Nasıl Oluşturulur? // How to generate a QR Code with CorelDRAW?

CorelDRAW programı ile karekod (QR Kod) nasıl oluşturulur? Baskıya verilecek bir ürüne karekod nasıl koyulur?
– Web sitesi karekodu
– Telefon numarası karekodu
– İletişim bilgileri karekodu
– Harita karekodu (google haritalar)

How to create/generate a QR Code with CorelDRAW program? How to put a QR Code on a product to be printed?
– Website data QR Code
– Phone number data QR Code
– Contact information data QR Code
– Map data QR Code (Google Maps)

CorelDRAW programı ile Karekod (QR Code) nasıl oluşturulur? Baskıya verilecek bir ürüne karekod nasıl koyulur?

Denso Wave kuruluşu tarafından Japonya ülkesinde geliştirilen Karekodlar 2 boyutlu bir görsel koddur. Akıllı telefonlarda barkod ve karekod okuma özelliğinin artması ve bu durumun şirketler ve bireyler tarafından da yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla önemi artan bu barkod türünün içerisine, yazılar, resimler, çeşitli görseller, iletişim bilgileri, kartvizitler, adres bilgileri, site linkleri yerleştirilebilmekte ve hatta bir konumun veya mekanın koordinatları girilerek bu karekod yardımıyla o yeri navigasyonda doğrudan açılması sağlanabilmektedir. Klasik barkodlara göre çok daha kullanışlı olan Karekod (QR Code), pek çok yönden de diğer kodlardan daha avantajlı olduğu görülmektedir.

Karekod oluşturmanın bir çok yolu vardır. Google’a “kare kod oluşturucu” “Qr code generation” gibi anahtar cümlecikler yazılarak ulaşılabilen siteler çok güzel görünümlü karekodları kullanıcılarına sunmaktadır. Ancak bazıları bu güzel görünümler için 2-3 aylık bir kullanım süresi vermektedir. Sonrasında ise bu karekodu kullanılamaz hale getirirler. Bakın silerler demiyorum 🙂 Karekod yönlendirmesi hiç bir zaman silinmez. Ancak websiteleri bu karekodlara kendi web siteleri ile bağlantılı bir link verirler ve günü dolduğunda bu linkin yönlendirmesini iptal ederler. Böylece karekod artık kullanılamaz hale gelir. Hiç bir olumsuzluk yaşamamak adına CorelDRAW programının bizlere sunduğu bu özellikten faydalanarak karekod oluşturulması önerilmektedir. Ayrıca bu sayede görsel olarak çözünürlüğü yüksek karekodlar elde edilebilir.
Daha iyi bir öğrenme sağlamak için videoyu eksiksiz olarak izleyiniz lütfen. Aklınıza takılan sorularınız ve sitemizde yayınlanmasını istediğiniz içerikler için sitemizin alt kısmında bulunan yorum modülünü kullanınız.

Hakkinda Yücel ÖZKAYA

Yücel ÖZKAYA
Gediz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü - Özel Büro // Matematik Öğretmeni

Buna Bak

Google Form kullanarak deneme sınavı / quiz / online test nasıl oluşturulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir